KRABICE OD BOT 2017 - často kladené dotazy

DÁRKY | SBĚRNÁ MÍSTA | ROZDÁVÁNÍ DÁRKŮ DĚTEM | KRABICE ONLINE | ORGANIZACE AKCE

DÁRKY

Co zabalit do krabice? Co se tam naopak nehodí?

Zabalte pěkné dárky, které by udělaly radost i Vašim dětem. Mohou to být různé hračky, panenky, auta, plyšová zvířátka, pastelky, sešity či bloky na kreslení, hezké oblečení, bonbóny, další věci, které vás a děti napadnou... Na vrch můžete přidat fotografii a třeba i vánoční pozdrav. Nezapomeňte, že věci by neměly být moc opotřebované, příliš staré nebo také křehké či nebezpečné. Připravili jsme pro Vás pár tipů zde.

Jak máme krabici zabalit?

Jako hezký vánoční dárek. Nezapomeňte přidat čitelný štítek s věkem a pohlavím dítěte. Štítek je velmi důležitý. Připevněte jej prosím tak, aby se nemohl od krabice oddělit, ideálně použijte samolepku. Pro lepší ochranu dárku během přepravy můžete dárek přebalit průhlednou fólií.

Přemýšlíme, jak starému dítěti zabalit dárek, poradíte?

Podle statistik z minulých let se nedostává především na kluky ve věku 10-17 let. Budeme tedy rádi, když budete myslet také na tuto kategorii. Každopádně na každý dárek vždy viditelně vyznačte věk a pohlaví dítěte.

SBĚRNÁ MÍSTA

Kde najdeme nejbližší sběrné místo?

Aktuální seznam sběrných míst včetně přehledné mapy a všech kontaktů najdete na této stránce.

Kdy můžeme dárek na sběrné místo přivézt?

Naše sběrná místa obstarávají převážně dobrovolníci ve svém volném čase. Nemohou být proto otevřena po celý den. Než s dárkem vyrazíte, informujte se prosím o konkrétní otevírací době. Najdete ji u každého sběrného místa. Na sběrné místo také můžete zavolat, případně dohodnout individuální termín předání. Pokusíme se Vám vyjít vstříc.

Lze dárek poslat poštou?

Ano, ale vyberte si prosím z těch míst, která sídlí v místech s celodenním provozem (např. školy). Ušetříte našim dobrovolníkům cesty na poštu. Zvažte také možnost jednoduše poslat krabici online.

Můžeme ještě pro letošek založit vlastní sběrné místo?

Pro letošní rok to už bohužel není možné. Pokud máte ale chuť zapojit se napřesrok, napište nám to a my se Vám příští rok ozveme. Pokud seženete více dárků a je ve Vašich silách zajistit i jejich distribuci dětem ve Vašem okolí, zkuste Krabici přes ulici.

ROZDÁVÁNÍ DÁRKŮ DĚTEM

Co se stane s krabicemi dál?

Část dárků rozdělíme přímo v regionech sběrných míst dětem z chudých rodin, azylových domů, nízkoprahových center a podobně. Pomáhají nám v tom dobrovolníci i místní organizace (úřady, OSPODy, neziskovky, církve). Část dárků pak distribuujeme do tzv. sociálně vyloučených lokalit v severních Čechách, opět za asistence spolupracovníků dobře znalých místních poměrů. Každopádně se dárek dostane k dětem, které možná žádné další dárky nedostanou. Proto má akce hluboký smysl.

Stihnete dárky rozdat k dětem ještě před Vánoci?

Ano. Proto končíme se sběrem už 8. prosince.

Podle čeho vybíráte obdarované děti? 

Naše akce má za cíl potěšit co nejvíc dětí žijících v tíživé sociální situaci. Neděláme mezi nimi rozdíly na základě barvy pleti či jiných „odlišností“.  Naším cílem je přinést vánoční radost na tváře dětem – úplně všem.

Při jakých příležitostech děti dárky dostanou?

Děje se to například při různých vánočních besídkách, komunitních setkáních či bohoslužbách. Kde je to možné, usilujeme, aby rozdávání dárků mělo slavnostní charakter a radost dětí byla sdílená (a o to větší). Jindy naši spolupracovníci obdarovávají děti přímo v konkrétních rodinách.

Dostane se na všechny? Nebude dárků příliš?

Neděláme si iluze, že by se dostalo úplně na všechny potřebné děti v naší zemi. Každým rokem je ale „výnos“ sbírky větší. V roce 2016 jsme se přiblížili k hranici 10 tisíc dárků, letos očekáváme další nárůst. Platí, že podle výtěžku přizpůsobíme distribuci tak, aby každý dárek našel svého šťastného dětského majitele.

KRABICE ONLINE

Co je krabice online

Krabice online je novinkou letošního ročníku. Je určena pro ty, kdo nestíhají zabalit dárek nebo mají sběrné místo příliš daleko, a přesto by rádi děti obdarovali. Na stránce www.krabiceodbot.cz/online můžete poslat dárek online. Zabere Vám to nanejvýš pár minut. Vyberete částku a věc, kterou chcete darovat. Můžete zaplatit kartou nebo převodem a my za Váš dar pořídíme dárky pro azylové domy, kde žijí děti s maminkami bez domova.

Kam přesně tyto finanční dary půjdou? Kdo garantuje sbírku?

Finanční prostředky se shromažďují na účtu schválené dlouhodobé veřejné sbírky Diakonie. Celou vybranou částku rozdělíme mezi azylové domy Diakonie. Z výtěžku pořídíme, co je nejvíce potřeba a zároveň to dětem udělá radost. O využití vašich darů vám potom napíšeme e-mail.

ORGANIZACE KRABICE OD BOT

Kdo za celou akcí stojí?

Krabici od bot organizuje Diakonie ČCE, druhý největší nestátní poskytovatel sociálních služeb v ČR, který má bohaté zkušenosti na poli pomoci lidem ohroženým chudobou či sociálním vyloučením. Záštitu poskytuje také Evangelická církev (ČCE). Provoz jednotlivých sběrných míst zajišťují převážně dobrovolníci, za což jim patří náš velký dík.

Jak dlouho už akce existuje? Kolik se vybralo dárků?

Vánoční krabice od bot má své kořeny v USA a rozšířila se do celého světa. Nápad obdarovat tímto způsobem děti ze složitých sociálních poměrů vznikl v Evangelické církvi už v roce 2011. Hned následující rok se připojila také Diakonie. O historii akce čtěte podrobněji zde. Z původního jednoho sběrného místa v Praze vyrostla akce na letošních více než 70 sběrných míst napříč regiony. Důraz klademe na místní distribuci – chceme tím podpořit komunitní život i přiblížit světy „bohatších“ a „chudších“ lidí. V roce 2015 se vybraly téměř 4 tisíce dárků, o rok později to bylo skoro 10 tisíc. Věříme, že letošní počet obdarovaných dětí bude ještě vyšší. Budeme rádi, když se také připojíte.

Chcete se ještě na něco zeptat?

Kontaktujte nás.