Jaké to bylo: dětský den s rozdáváním dárků v Předlicích

Jaké to bylo: dětský den s rozdáváním dárků v Předlicích
27. 12. 2013

Přečtěte si článek z pera jedné z dobrovolnic projektu Krabice od bot Magdalény Živné, která se těsně před Vánoci jako organizátorka účastnila dětského dne v Předlicích na Ústecku. V bohatém programu pro děti z "vyloučených lokalit" se také rozdávaly připravené dárky. A udělaly radost!

Bylo nám jasné, že uspořádat dětský den pro děti ze sociálně vyloučené lokality v adventním období nebude úplně lehké. Ačkoli jsme za dětmi jezdili na jaře, v létě i na podzim - zajistit pro ně program v zimě bylo přeci jen komplikovanější, na druhou stranu se nabízelo program dětského dne spojit s rozdáváním dárkům z projektu Krabice od bot. Naštěstí odvážná organizátorka Mariana Kuželová našla jednak dost kuráže pro to se do akce pustit i dostatek lidí, kteří jí s akcí pomohli - ať už šlo o faráře Mikuláše Vymětala, divadelníky, místní aktivisty nebo dobrovolníky z řad mládeže. Vzhledem k chladnému počasí bylo také nenahraditelnou pomocí zapůjčení místního klubu Mixer od Člověka v tísni. Po tolika podání tolika pomocných rukou bylo jasné, že akce bude z velké většiny v suchu.

Atmosféra byla přes prvotní napětí kouzelná. Zatímco se v kostele rovnaly dárky a probíhala generálka adventního divadla, okolo kostela jsme si s dětmi hráli na honěnou. Přicházely k nám i děti z právě probíhající výtvarné dílny se sádrovými maskami na hlavě a s právě vyrobenými peněženkami z tetrapacku. Kolem postávali rodiče dětí a divili se tomu, co jejich ratolesti vyrobily.

 

   

 Další fotografie najdete ve FOTOGALERII

Pomalu se stmívalo, šero v katolickém kostele v sociálně vyloučené lokalitě v Ústí nad Labem - Předlicích prosvěcovalo světlo svíček. Kromě svíček zářil i reflektor, který ve vánoční hře symbolizoval kometu. Jinak divoké děti seděly tiše a s napětím sledovaly divadlo a pokoušely se přidat k hercům při zpěvu koled. Nakonec se seřadily do řady podle pohlaví a věku a dostaly vánoční dárek, který si zabalený odnášely domů. Malé komplikace nastala, když děti chtěli přinést dárky také svým sourozencům, o jejichž existenci jsme někdy měli pochyby. Nakonec jsme děti vybídli k tomu, aby své sourozence přivedly a oni sami si mohli dárek vzít. Dojemná situace nastala, když čtvrt hodiny po konci programu jedna holčička opravdu přivedla svého tříletého brášku.

Byli jsme promrzlí a unavení, ale zároveň šťastní z toho, že se nám podařilo navázat s dětmi autentickou komunikaci, hrát si s nimi a zažít s nimi Vánoce. Uprostřed chudoby a vyloučení si rozdávat dárky. Věřit v to, že se stanou odkazem, ze přinesou naději, že do světa přichází někdo, komu na nás záleží. Že zapálí svíčku víry, důvěry ve svět jako místo míru a vzájemné pomoci. Ježíš se ostatně narodil právě mezi ty nejchudší.

Magdaléna Živná

Související galerie

23. 12. 2013 Předání dětem 2013

Projekt podporují:

 

                                                                                                         

 Českobratrská církev evangelická                                 

 

NAZEV WEBU