často kladené dotazy

Vyberte si z následujících témat nebo prostě čtěte od začátku do konce :)

DÁRKY | SBĚRNÁ MÍSTA | INFO PRO ŠKOLYROZDÁVÁNÍ DÁRKŮ DĚTEM | KRABICE ONLINE | ORGANIZACE AKCE

 

DÁRKY

Co zabalit do krabice? Co se tam naopak nehodí?

Zabalte pěkné dárky, které by udělaly radost i Vašim dětem. Mohou to být různé hračky, panenky, auta, plyšová zvířátka, pastelky, sešity či bloky na kreslení, hezké oblečení, bonbóny, další věci, které vás a děti napadnou... Na vrch můžete přidat fotografii a třeba i vánoční pozdrav. Nezapomeňte, že věci by neměly být moc opotřebované, příliš staré nebo také křehké či nebezpečné. Připravili jsme pro Vás pár tipů zde

Můžu darovat oblečení? Můžu na krabici napsat velikost, není to hloupé?

Ano, oblečení darovat můžete, pokud je čisté a v bezvadném stavu. Na krabici můžete napsat také velikost. Myslete prosíme zároveň na to, že Váš dárek může být to jediné, co dítě najde pod stromečkem. Proto vždy k oblečení přidejte i jiné drobnosti, které udělají radost (hračky, knížky, pastelky nebo sladkosti). Děti přece jen „měkké dárky“ moc nepotěší, i když by je třeba potřebovaly.

Mám doma hodně oblečení pro malá miminka i pro větší děti. Můžu je rozdělit do několika krabic?

Pokud máte doma  hodně použitého oblečení, hraček a různých doplňků, zaneste je raději přímo do některého azylového domu. Každé sběrné místo má totiž jiné odběratele, může se stát, že to, které si zvolíte, nebude mít mezi příjemce nikoho, kdo by Váš dar využil. 

Jak máme krabici zabalit?

Jako hezký vánoční dárek. Nezapomeňte přidat čitelný štítek s věkem a pohlavím dítěte. Štítek je velmi důležitý. Připevněte jej prosím tak, aby se nemohl od krabice oddělit, ideálně použijte samolepku. Pro lepší ochranu dárku během přepravy můžete dárek přebalit průhlednou fólií. Prosíme, nelepte na dárky různé dekorace (mašličky, hvězdičky apod.). Během přepravy se mohou odtrhnout a obal dárku poškodit. Krabice je pak také méně skladná.

Můžu použít jinou krabici, než od bot?

Ano, ale prosíme, aby byla podobně velká. Může být třeba od dortu nebo koupená na poště. Je dobré, když děti dostanou balíčky přibližně stejně veliké, navíc nám to usnadňuje přepravu. Dárky zabalené v taškách nebo papíru či dárky atypické velikosti přijmout nemůžeme.

Je vhodné zabalit nůž?

Nože a podobné věci prosíme jako dárky nebalte. Dárky se budou rozdávat a vybalovat v kostelech, nízkoprahových klubech, azylových domech i sociálně vyloučených lokalitách a my nebudeme schopni uhlídat, aby se nedostal do nepovolaných rukou.

Přemýšlíme, jak starému dítěti zabalit dárek, poradíte?

Podle statistik z minulých let se nedostává především na kluky ve věku 10-17 let. Budeme tedy rádi, když budete myslet také na tuto kategorii. Každopádně na každý dárek vždy viditelně vyznačte věk a pohlaví dítěte.

Můžeme darovat víc než jednu krabici?

Ano, je to možné. O akci je ale velký zájem, proto Vás prosíme, abyste si spíš dali záležet na přípravě menšího počtu krabic, ale s takovým obsahem, který děti opravdu potěší. Nezapomeňte se také v v seznamu sběrných míst ujistit, že Vaše dárky může sběrné místo ještě přijmout.

SBĚRNÁ MÍSTA

Kde najdeme nejbližší sběrné místo?

Aktuální seznam sběrných míst včetně přehledné mapy a všech kontaktů najdete na této stránce.

Proč není sběrné místo v mém okolí?

Sběrná místa provozují dobrovolníci na vlastní náklady. Jsou tedy všude tam, kde se našel někdo, kdo měl odvahu do akce jít a dotáhl s námi přípravy až do konce. I když se snažíme, místa nejsou rovnoměrně rozmístěná po celé republice. Pokud byste přeci chtěli něco darovat, můžete využít krabici online.

Kdy můžeme dárek na sběrné místo přivézt?

Naše sběrná místa obstarávají převážně dobrovolníci ve svém volném čase. Nemohou být proto otevřena po celý den. Než s dárkem vyrazíte, informujte se prosím o konkrétní otevírací době. Najdete ji u každého sběrného místa. Na sběrné místo také můžete zavolat, případně dohodnout individuální termín předání. Pokusíme se Vám vyjít vstříc.

Lze dárek poslat poštou?

Sběrná místa dárky poštou nepřijímají. Musí zajistit každodenní provoz a vyzvedávání balíčků by bylo nad jejich síly. Děkujeme za pochopení.

Můžeme ještě pro letošek založit vlastní sběrné místo?

Registrace sběrných míst skončila 23.9. Nyní to už možné není. Pokud máte ale chuť zapojit se napřesrok, napište nám to a my se Vám příští rok ozveme. Letos můžete nabídnout pomoc sběrným místům ve Vašem okolí.

Sběrná místa na Karlovarsku a Plzeňsku

V Karlovarském kraji máme pouze jedno sběrné místo v Kynšperku nad Ohří, v Plzeňském kraji jsou dvě sběrná místa ve Stříbře a Plzni Lochotíně. Na Plzeňsku a Karlovarsku ale funguje velmi podobná sbírka, inspirovaná stejnou iniciativou, jako ta naše.

Sběrná místa na Slovensku

Bohužel nemáme kapacitu organizovat sbírku dárků na Slovensku. Část dárků, vybraných v Česku, ale poputuje i na Slovensko k našim partnerům z Armády spásy, Evanjelickej Diakonie a Človeka v ohrození. Pokud chcete podobnou sbírku na Slovensku udělat, doporučujeme, abyste se domluvili přímo s nějakým zařízením (azylovým domem, krizovým centrem, nízkoprahovým klubem nebo i sociálním úřadem) ve Vašem okolí a udělali sbírku přímo pro ně. Pokud potřebujete radu, jak na to, obraťte se na nás.

INFORMACE PRO ŠKOLY

Sbíráte dárky se žáky ve Vaší škole? Máme pro Vás pár tipů, na co při přípravě krabic myslet:

  • Než se pustíte do sbírání většího počtu krabic, prosíme, domluvte se s některým ze sběrných míst, že vaše dárky bude moci přijmout.
  • Nenechávejte, prosím, děti balit dárky samotné, ale dohlédněte vždy na obsah krabice. Děti se často překonají a věnují své nejoblíbenější hračky, ale ty už nemusí být v takovém stavu, aby jiné dítě potěšily.
  • Dbejte na různorodost dárků - pokud dáváte oblečení, přidejte i další drobnosti, které potěší (pastelky, hračky, kosmetiku, knížky).
  • Děti můžete vyzvat, aby přinesl každý jen jednu věc. Z nich pak složte za celou třídu několik krabic. Neusilujeme o velké množství dárků, ale o to, aby obsah obdarovanému dítěti udělal radost.
  • Do krabice můžete přidat i přáníčko, fotku dětí, vlastnoručně vyrobený dárek apod.

ROZDÁVÁNÍ DÁRKŮ DĚTEM

Co se stane s krabicemi dál?

Část dárků rozdělíme přímo v regionech sběrných míst dětem z chudých rodin, azylových domů, nízkoprahových center a podobně. Pomáhají nám v tom dobrovolníci i místní organizace (úřady, OSPODy, neziskovky, církve). Část dárků pak distribuujeme do tzv. sociálně vyloučených lokalit v severních Čechách a na Slovensku, opět za asistence spolupracovníků dobře znalých místních poměrů. Každopádně se dárek dostane k dětem, které možná žádné další dárky nedostanou. Proto má akce hluboký smysl.

Stihnete dárky rozdat k dětem ještě před Vánoci?

Ano. Proto končíme se sběrem už 9. prosince.

Podle čeho vybíráte obdarované děti? 

Naše akce má za cíl potěšit co nejvíc dětí žijících v tíživé sociální situaci. Neděláme mezi nimi rozdíly na základě barvy pleti či jiných „odlišností“. Naším cílem je přinést vánoční radost na tváře dětem – úplně všem.

Při jakých příležitostech děti dárky dostanou?

Děje se to například při různých vánočních besídkách, komunitních setkáních či bohoslužbách. Kde je to možné, usilujeme, aby rozdávání dárků mělo slavnostní charakter a radost dětí byla sdílená (a o to větší). Jindy naši spolupracovníci obdarovávají děti přímo v konkrétních rodinách.

Dostane se na všechny? Nebude dárků příliš?

Neděláme si iluze, že by se dostalo úplně na všechny potřebné děti v naší zemi. Každým rokem je ale „výnos“ sbírky větší. V roce 2017 jsme vybrali 23 tisíc dárků. Platí, že podle výtěžku přizpůsobíme distribuci tak, aby každý dárek našel svého šťastného dětského majitele.

KRABICE ONLINE

Co je krabice online

Krabice online je určena pro ty, kdo nestíhají zabalit dárek nebo mají sběrné místo příliš daleko, a přesto by rádi děti obdarovali. Na stránce www.krabiceonline.cz můžete poslat dárek online. Zabere Vám to nanejvýš pár minut. Můžete zaplatit kartou nebo převodem a my za Váš dar pořídíme dárky pro azylové domy, kde žijí děti s maminkami bez domova.

Poslat krabici online

Kam přesně tyto finanční dary půjdou? Kdo garantuje sbírku?

Finanční prostředky se shromažďují na účtu schválené dlouhodobé veřejné sbírky Diakonie. Celou vybranou částku rozdělíme mezi azylové domy Diakonie. Z výtěžku pořídíme, co je nejvíce potřeba a zároveň to dětem i maminkám udělá radost. O využití vašich darů vám potom napíšeme e-mail.

ORGANIZACE KRABICE OD BOT

Kdo za celou akcí stojí?

Krabici od bot organizuje Diakonie ČCE, jeden z nejvýznamnějších poskytovatelů sociálních služeb v ČR, který má bohaté zkušenosti na poli pomoci lidem ohroženým chudobou či sociálním vyloučením. Záštitu poskytuje také Evangelická církev (ČCE). Provoz jednotlivých sběrných míst zajišťují převážně dobrovolníci, za což jim patří náš velký dík.

Jak dlouho už akce existuje? Kolik se vybralo dárků?

Vánoční krabice od bot má své kořeny v USA a rozšířila se do celého světa. Nápad obdarovat tímto způsobem děti ze složitých sociálních poměrů vznikl v Evangelické církvi už v roce 2011. Hned následující rok se připojila také Diakonie. O historii akce čtěte podrobněji zde. Z původního jednoho sběrného místa v Praze vyrostla akce na letošních více než 70 sběrných míst napříč regiony. Důraz klademe na místní distribuci – chceme tím podpořit komunitní život i přiblížit světy „bohatších“ a „chudších“ lidí. V roce 2016 se vybralo téměř 10 tisíc, vloni už to bylo 23 000. Budeme rádi, když se také připojíte.

Chcete se ještě na něco zeptat?

Kontaktujte nás, nebo se přihlaste k odběru novinek a nic Vám neunikne.

Odebírat novinky

Nestihli jste zabalit krabici?