Krabicové postřehy

22. prosince 2016

Krabice od bot plné dárků se dostaly na svá místa a právě teď probíhá předávání. Často se jedná o azylové domy nebo sociálně vyloučené lokality. Přečtěte si, jaké zkušenosti smají s Krabicí od bot pracovníci Diakonie Vsetín.

Krabicové postřehy
22. prosince 2016 - Krabicové postřehy

Co se skrývá pod názvem akce Krabice od bot?

Jedná se celorepublikovou akci, která má přinášet radost dětem z chudších rodin. Děti z běžných rodin dostávají nabídku naplnit obyčejnou krabici od bot hračkami, s kterými si už nehrají a poslat je dětem, které by jinak dárek pod Vánočním stromečkem nenašly. Diakonie Vsetín má za úkol jednak oslovení dětí základních škol a získání balíčků, i zajištění, aby se dárky dostaly právě tam, kam mají - k těm nejpotřebnějším.  

Kolik balíčků se vám nakonec sešlo a kdo se do akce zapojil?

Celkový počet balíčků se blížil čtyřem stovkám. Zapojily se dvě základní školy ze Vsetína – ZŠ Rokytnice a ZŠ Sychrov, které dodaly kolem 120 balíčků. Dále přispěla ZŠ Valašská Bystřice s přibližně 90 krabicemi a do akce se zapojilo i několik evangelických sborů. Ze Vsetína to byl Horní sbor ČCE, z blízkého okolí farní sbor Hodslavice, Huslenky, Jasenná, Velká Lhota a dokonce dorazilo i šest krabic ze Šumperka. Patnáct krabic poslaly děti z Dětského folklórního souboru Kuřátka z Chrudimi. Kolem padesáti balíčků donesli i lidé ze Vsetína přímo k nám na věžák, kde bylo registrované sběrné místo.

Jak se dozvíte, komu je balíček určený?

Na každém balíčku musí být štítek, který nám prozradí, komu krabici dát – jestli je pro kluka nebo holčičku a jakého mají být věku. Odhaduji, že pro holky bylo krabic trochu víc, než pro chlapce; nejvíc dárků bylo pro děti mezi 3-7 lety, nejméně pro 10-14leté.

Jak vybíráte děti, ke kterým balíčky doputují?

Dle uvážení sociální pracovnice, která do rodiny dochází. Ta ví, jaké jsou rodinné příjmy, jak pomáhá širší rodina, jestli je matka samoživitelka, jaká je vybavenost domácnosti a podobně.

Kam dárky putovaly, kde všude udělaly radost?

Letos se nám jich sešlo opravdu hodně, proto se rozšířila oblast, kde jsme vánoční krabice nabídli. Ve Vsetíně dostaly dárky děti z Azylového domu pro matky s dětmi a děti z rodin, kde působí OSPOD a Diakonie Vsetín. Pak už putovaly do Azylového domu pro matky s dětmi v Kroměříži a v Otrokovicích, dále do rodin, kde dochází sociální pracovnice v Uherském Hradišti a Rožnově pod Radhoštěm. Zbývající dárky, kolem 120 kusů, převzal ředitel Centra sociálních služeb Ostrava, Jiří Drastík.

Jak víte, co v balíčcích je?

Většinou to nevíme, otevíráme jen ty, na kterých není štítek, abychom zjistili, pro koho budou hračky nejlepší. Letos jsme otevřeli kolem 20-30 balíčků. Spoléháme na to, že u balení je nejen dítě, ale i dospělý, který obsah balíčku zkontroluje. Letos se mi jeden líbil opravdu moc - byla tam kniha, nějaké drobnůstky a dvě pohlednice - jedna s přáním a povídáním: „Posílám ti dárek, holčičko, abys měla na Vánoce radost, také ti posílám jednu prázdnou pohlednici a známku, abys mohla někomu popřát hezké Vánoce“. To nás všechny dojalo. Už se nám ale také stalo, že jsme v krabici našli špinavé plyšáky a rozbité hračky, to nás mrzí. Ale ještě jeden pozitivní postřeh - některé balíčky byly opravdu nádherně zabalené - například dárky ze základní školy v Rokytnici. Myslím, že zabalení dárků, měly děti jako náplň klubový aktivit a bylo to na nich opravdu znát.

Nemáte na závěr nějaký zážitek ze samotného předávání dárků?

Pěkné bylo předávání dárků v Azylovém domě pro matky s dětmi v Kroměříži, kde děti vykukovaly z oken a byly zvědavé, kolik dárků jim to vezeme a jestli jsou všechny pro ně. Kolegyně z Diakonie Vsetín mi líčila krásnou reakci v rodině, kdy se holčička úplně třepala, kopala nožičkami, tleskala, že toto je její. „Krabice od bot“ přináší radost dětem z chudých rodin a to je důvod, proč akci opakovaně organizujeme. Vnímáme ale i další rozměr této aktivity – a to, že se děti, které žijí v dostatku, učí dávat ze svého. Vnímat nouzi druhých a nemyslet jen na sebe.

Akce se poprvé uskutečnila před pěti roky a to díky faráři Českobratrské církve evangelické z Prahy Vinohrad Mikuláši Vymětalovi. Po osobní zkušenosti s pochody nenávisti proti Romům si předsevzal, že každému z dětí, které poznal na Šluknovsku, z chudé a sociálně vyloučené lokality, daruje jednu vánoční krabici od bot. Již v prvním roce konání ho podpořili lidé nejen z evangelického prostředí, ale do projektu se zapojily i školky, školy a mateřská centra. Nyní se jeho úsilí soustřeďuje na rozšíření množství míst, kde se tato akce pořádá. Letos se po celé republice rozdalo více jak šest tisíc krabic.

Převzato z webu Diakonie Vsetín

Nemůžete se dočkat, až sbírka začne?