Historie projektu aneb co se událo v minulých letech

„Co můžeme udělat s vyhrocenou sociální situací na Severu Čech?“, tázala se skupina velmi různorodých lidí, která se sešla v září 2011 v reakci na pochody nenávisti na Šluknovsku. Vznikla tak iniciativa Nenávist není řešení, která se od té doby věnuje různým občanským aktivitám, zastávajícím se těch nejchudších v naší společnosti – Romů žijících v sociálně vyloučených ghettech.

Jednou z aktivit, která vyrostla z těchto snah, byla akce „Vánoční krabice od bot“. V Praze a v Rumburku se při ní během dvou let shromáždilo kolem 1550 vánočních krabic s dary pro nemajetné děti, žijící v podmínkách sociálního vyloučení, které pak při vánočních večírcích dětem rozdali sociální pracovníci, působící v sociálně vyloučených lokalitách na Šluknovsku, Ústecku i v dalších místech. Další dva roky přinesly rozšíření i do jiných míst v republice i organizační podporu Diakonie ČCE. Tisíce dětí tak prožilo o něco hezčí Vánoce - navzdory složitým podmínkám, v nichž mnohdy žijí. To má smysl.

„Vánoční krabice od bot“ je dlouholetá tradice ve Spojených státech a v Západní Evropě. Děti přitom ukládají různé dárky a dárečky do krabice od bot. Když se krabice naplní, hezky ji zabalí a pošlou ji s pomocí humanitárních organizací jinému dítěti stejného věku a pohlaví (věk a pohlaví dítěte se totiž značí na krabici zvenčí).  

Děti to naučí myslet sociálně – že jinde na světě jsou děti, které si také rády hrají, ale přitom jsou mnohem chudší, než ony, a že jim mohou pomoci. Ty druhé děti, které vánoční krabice dostanou, přitom zakusí, že někde na světě jsou děti, které na ně také myslí. A postupné rozbalování krabice a objevování, co všechno skrývá, pro ně představuje velké dobrodružství!  

Nemůžete se dočkat, až sbírka začne?