Krabice od bot 2019: 30 tisíc dárků putuje k chudým dětem

I po skončení sbírky je možné chudým dětem pomoci prostřednictvím Krabice online. Na 111 sběrných míst po celé zemi zavítaly tisíce malých i velkých dárců. Za dva týdny sbírky se vybralo 30 tisíc dárků.

Krabice od bot 2019: 30 tisíc dárků putuje k chudým dětem Krabice od bot 2019: 30 tisíc dárků putuje k chudým dětem

Diakonie, jeden z nevýznamnějších poskytovatelů sociálních služeb, opět zorganizovala největší sbírku vánočních dárků v ČR. Dárky pro děti z chudších rodin zabalené do krabic od bot mohli děti i dospělí v uplynulých dnech nosit na sběrná místa, odkud nyní putují ke konkrétním dětským příjemcům.

„Já jsem přinesl dárek pro osmiletého kluka. Je v něm penál s tužkami a pastelkami, knížka a dvě hračky,“ popisuje stejně starý David, co zabalil do krabice pro neznámého kamaráda. „Nakreslil jsem mu i obrázek a napsal přáníčko,“ doplňuje malý dárce. Spolu se sestrou a rodiči dorazili na sběrné místo v pražských Nuslích. Podobných letos otevřela Diakonie spolu s dobrovolníky po celé zemi více než sto.

„Dnes jsme krabice v pořádku dopravili na sběrné místo,“ píše Eva, jedna z dospělých dárkyň. „V autě jely krabice pro „naše kluky“ připásané jako skuteční pasažéři. Připadá nám, že velkou měrou jsme tímto zážitkem obdarováni i my. Ne nadarmo se říká, že sdílená radost je dvojnásobná,“ uvažuje Eva.

O sbírku byl takový zájem, že fungovala i několik dnů po jejím skončení

Za dva týdny sbírky se vybralo více než 30 tisíc dárků. „Vzhledem k velkému zájmu veřejnosti zůstala některá sběrná místa otevřená i několik dnů po skončení sbírky,“ hlásí koordinátorka sbírky Zdeňka Sobotová z Diakonie. 

V těchto dnech dárky putují k dětem. Ty je dostanou na vánočních besídkách či podobných setkáních, nebo přímo na Štědrý den pod stromeček. „Seznamy potřebných dětí připravujeme dlouho před začátkem sbírky a s pomocí dobrovolníků pečlivě příjemce vybíráme. Jsou mezi nimi děti v azylových domech, nízkoprahových centrech, ale taky v rodinách, který žádný sociální systém neeviduuje. Právě tím je také sbírka unikátní,“ vysvětluje Sobotová.

Některé děti nemají 6 tisíc ročně na stravování ve škole nebo 1500 na tábor

Sbírka dárků již skončila, ale děti z chudých rodin je možné podpořit i nadále: přes web www.krabiceonline.cz je možné poslat finanční dar v hodnotě, jakou si dárci sami vyberou. Za letošek se už vybralo více než 800 tisíc korun.

„Josefovi je osm let. Přes týden bydlí v našem internátu. Pochází ze sociálně velmi slabé rodiny. Jeho rodiče mají velký problém zaplatit věci, které jsou pro většinu jiných dětí úplně běžné, například 6 tisíc ročně na školní stravování, 1500 za letní tábor nebo 700 korun na sportovní kroužek,“ vypočítává Kamila Viktorová, ředitelka speciální školy Diakonie Rolnička v Soběslavi. Právě Josefovi a dalším dětem letošní sbírka pomůže. Díky ní budeme moci dětem z rodin v nouzi přispět na kroužky a školní potřeby, výlety nebo třeba taneční. „Vánoční dárek v krabici od bot udělá velkou radost pod stromečkem, ale život dětí z chudých poměrů asi nezmění. Krabice online tuto dlouhodobou, pozitivní změnu pomáhá uskutečňovat,“ uzavírá Sobotová.