Časté dotazy

Vyberte si z následujících témat nebo prostě čtěte od začátku do konce :)

DÁRKY | REZERVACE DÁRKŮ | SBĚRNÁ MÍSTA | INFO PRO ŠKOLYROZDÁVÁNÍ DÁRKŮ DĚTEM | KRABICE ONLINE | ORGANIZACE AKCE

DÁRKY

Co zabalit do krabice? Co se tam naopak nehodí?

Zabalte pěkné dárky, které by udělaly radost i vašim dětem. Mohou to být různé hračky, panenky, auta, plyšová zvířátka, pastelky, sešity či bloky na kreslení, hezké oblečení, bonbóny, další věci, které vás a děti napadnou... Navrch můžete přidat fotografii a třeba i vánoční pozdrav. Nezapomeňte, že věci by neměly být opotřebované, křehké či nebezpečné. Připravili jsme pro vás pár tipů zde. 

Můžu darovat oblečení? Můžu na krabici napsat velikost, není to hloupé?

Ano, oblečení darovat můžete, pokud je čisté a v bezvadném stavu. Na krabici můžete napsat také velikost. Myslete, prosíme, zároveň na to, že váš dárek může být to jediné, co dítě najde pod stromečkem. Proto vždy k oblečení přidejte i jiné drobnosti, které udělají radost (hračky, knížky, pastelky nebo sladkosti). Děti přece jen „měkké dárky“ moc nepotěší, i když by je třeba potřebovaly. Vždy se řiďte doporučením sběrného místa, uvedeným v mapě.

Mám doma hodně oblečení pro malá miminka i pro větší děti. Můžu je rozdělit do několika krabic?

Pokud máte doma hodně použitého oblečení, hraček a různých doplňků, zaneste je raději přímo do některého azylového domu nebo do sběrného kontejneru.

Jak máme krabici zabalit?

Pokud není u sběrného místa uvedená jiná instrukce, zabalete krabici jako hezký vánoční dárek. Nezapomeňte přidat čitelný štítek s věkem a pohlavím dítěte. Připevněte jej, prosím, tak, aby se nemohl od krabice oddělit, ideálně použijte samolepku. Pro lepší ochranu dárku během přepravy můžete dárek přebalit průhlednou fólií. Prosíme, nelepte na dárky různé dekorace (mašličky, hvězdičky apod.). Během přepravy se mohou odtrhnout a obal dárku poškodit. Krabice je pak také méně skladná.

Můžu použít jinou krabici, než od bot?

Ano, ale prosíme, aby byla podobně velká. Může být třeba od dortu nebo koupená na poště. Je dobré, když děti dostanou balíčky přibližně stejně veliké, navíc nám to usnadňuje přepravu. Dárky zabalené v taškách nebo papíru či dárky atypické velikosti přijmout nemůžeme. Prosíme, nepoužívejte krabice od banánů.

Je vhodné zabalit nůž?

Nože a podobné věci, prosíme, jako dárky nebalte. Dárky se budou rozdávat a vybalovat i na besídkách v kostelech, nízkoprahových klubech, azylových domech i sociálně vyloučených lokalitách a my nebudeme schopni uhlídat, aby se takový dárek nedostal do nepovolaných rukou.

Můžeme darovat víc než jednu krabici?

Ano, je to možné. Nezapomeňte si předem dárek rezervovat, abyste měli jistotu, že ho sběrné místo bude moci přijmout. O akci je velký zájem, proto vás prosíme, abyste si spíš dali záležet na přípravě menšího počtu krabic, ale s takovým obsahem, který děti opravdu potěší.

REZERVACE DÁRKŮ PŘEDEM

Proč si musím rezervovat dárky předem?

Každý rok nám chybí dárky pro starší děti a přebývají dárky pro malé. Některá sběrná místa také vyberou mnohem víc dárků, než kolik mají příjemců, a my pak na poslední chvíli musíme dárky převážet po celé republice. Sběrná místa od organizací a úřadů, se kterými spolupracují, znají přibližný věk dětí, pro které budou dárky sbírat - jejich počty uvidíte v detailu sběrného místa. Sbírání podle seznamu s věkem a pohlavím dětí přispívá k tomu, aby dárek dostaly všechny děti a udělal jim opravdu radost.

Chci rezervaci změnit nebo zrušit, co mám dělat?

Pokud nemůžete dárek odevzdat nebo pokud jich nakonec chcete odevzdat méně, dejte nám o tom prosíme vědět na info@krabiceodbot.cz. Vaše dárky vrátíme do systému, aby je mohl připravit někdo jiný. 

Můžu odevzdat dárek bez rezervace?

Doporučujeme rezervaci udělat. Aby mohlo sběrné místo všechny dárky do Vánoc rozdat, může jich přijmout omezený počet. Pokud už sběrné místo pro dárky navíc nemá příjemce, může váš dárek odmítnout - nemohli bychom vám totiž slíbit, že ho někdo dostane. Pokud už žádné sběrné místo ve vašem okolí nemůže vaše dárky přijmout, zamyslete se, zda sami nevíte o někom, komu by udělal radost.

Chceme darovat větší množství krabic, musím mít na všechny rezervaci?

Doporučujeme rezervaci provést, abyste měli jistotu, že vaše dárky najdou příjemce. Pokud máte v úmyslu darovat větší množství dárků například za firmu nebo školu, vždy se, prosíme, předem domluvte se sběrným místem, že vaše dárky přijme. Pokud je přivezete neočekávaně, má sběrné místo právo dárky odmítnout. U hromadných sbírek nás často trápí kvalita dárků. Nezapomínejte, prosím, na to, aby každá krabice udělala dětem opravdu radost. Pokud krabici připravují děti, vždy je potřeba i pomoc dospělého. Další tipy k přípravě dárků najdete tady.

SBĚRNÁ MÍSTA

Kde najdeme nejbližší sběrné místo?

Aktuální seznam sběrných míst včetně přehledné mapy a všech kontaktů najdete od 14. 11. 2022 na této stránce.

Proč není sběrné místo v mém okolí?

Sběrná místa provozují dobrovolníci na vlastní náklady. Jsou tedy všude tam, kde se našel někdo, kdo měl odvahu do akce jít a dotáhl s námi přípravy až do konce. I když se snažíme, místa nejsou rovnoměrně rozmístěná po celé republice. Pokud chcete darovat a sběrné místo je pro vás nedostupné, můžete využít krabici online.

Kdy můžeme dárek na sběrné místo přivézt?

Naše sběrná místa obstarávají převážně dobrovolníci ve svém volném čase. Nemohou být proto otevřena po celý den. Než s dárkem vyrazíte, informujte se, prosím, o konkrétní otevírací době. Najdete ji u každého sběrného místa. Na sběrné místo také můžete zavolat, případně dohodnout individuální termín předání. Pokusíme se vám vyjít vstříc.

Lze dárek poslat poštou?

Ne vždy je v silách jednoho dobrovolníka na sběrném místě vyzvedávat dárky na poště. Rozhodnutí necháváme na nich. Na mapě u sběrných míst bude uvedeno, zda sběrné místo přijímá dárky poštou, či Zásilkovnou nebo ne. Prosíme, i pokud dárek posíláte poštou, udělejte předem online rezervaci, ať víme, že se na vaši krabici můžeme těšit.

Můžeme ještě pro letošek založit vlastní sběrné místo?

Registrace sběrných míst pro ročník 2022 již skončila. Rádi si Vás ale zapíšeme jako zájemce na příští rok. Dejte nám vědět.

Sběrná místa na Slovensku

Bohužel nemáme kapacitu organizovat sbírku dárků na Slovensku. Pokud chcete podobnou sbírku na Slovensku udělat, doporučujeme, abyste se domluvili přímo s nějakým zařízením (azylovým domem, krizovým centrem, nízkoprahovým klubem nebo i sociálním úřadem) ve vašem okolí a udělali sbírku přímo pro ně. Pokud potřebujete radu, jak na to, obraťte se na nás.

INFORMACE PRO ŠKOLY

Sbíráte dárky s žáky ve vaší škole? Jsme rádi, když se děti do sbírky aktivně zapojí - učí se tak podělit o vlastní hračky, myslet na druhé a pomáhat lidem kolem sebe. Aby Krabice od bot skutečně dělala radost, je potřeba pomoc dospělých. Nejvíc pomůže, když dětem vše vysvětlíte a krabici připravujete společně s nimi. Máme pro vás pár tipů, na co při přípravě krabic myslet i manuál ke stažení, včetně nápadů na další společné aktivity do vyučování.

Číst více

ROZDÁVÁNÍ DÁRKŮ DĚTEM

Co se stane s krabicemi dál?

Většinu dárků rozdělíme přímo v okolí sběrných míst dětem z chudých rodin, azylových domů, nízkoprahových center a podobně. Pomáhají nám v tom dobrovolníci i místní organizace (úřady, OSPODy, neziskovky, církve). Dárky, které se ve sběrných místech vyberou navíc, pak vozíme do sociálně vyloučených lokalit, opět za asistence spolupracovníků dobře znalých místních poměrů. Rozdávají se na ubytovnách, na školních besídkách, v komunitních centrech. V každém případě se dárek dostane k dětem, které možná žádné další dárky nedostanou. 

Stihnete dárky rozdat k dětem ještě před Vánoci?

Ano. Proto končíme se sběrem už 4. prosince.

Podle čeho vybíráte obdarované děti? 

Naše akce má za cíl potěšit co nejvíc dětí žijících v tíživé sociální situaci a v České republice. Neděláme mezi nimi rozdíly na základě barvy pleti, národnosti či jiných „odlišností“. Naším cílem je přinést vánoční radost na tváře všem dětem.

Při jakých příležitostech děti dárky dostanou?

Děje se to například při různých vánočních besídkách, komunitních setkáních či bohoslužbách. Kde je to možné, usilujeme, aby rozdávání dárků mělo slavnostní charakter a radost dětí byla sdílená (a o to větší). Jindy naši spolupracovníci obdarovávají děti přímo v konkrétních rodinách.

Dostane se na všechny? Nebude dárků příliš?

Každé sběrné místo sbírá jen takový počet dárků, pro které má v okolí příjemce - ty aktivně vyhledává už od léta ve spolupráci s úřady, školami, lékaři a místními sociálními službami. U každého sběrného místa najdete počty potřebných dětí a jejich věk. Jisté je, že všechny dárky, které letos vybereme, najdou své příjemce.

V České republice je asi 250 000 chudých dětí. V Krabici od bot dokážeme vyhledat a obdarovat každé páté z nich. I když jsou naši dobrovolníci velmi vytrvalí a vynalézaví, nikdy nedokážeme obdarovat všechny děti - o jejich situaci často nikdo neví, rodiče nevyužívají žádné sociální služby nebo nespolupracují s úřady. Pokud víte o organizaci, která by mohla dárky využít, dejte jim na nás kontakt.

KRABICE ONLINE

Co je Krabice online

Krabice online je doprovodná finanční sbírka Krabice od bot, zaměřená na dlouhodobou pomoc dětem a rodinám v nouzi. Může být určena pro ty dárce, kteří nestíhají zabalit dárek nebo mají sběrné místo příliš daleko, a přesto by rádi děti obdarovali. Na stránce www.krabiceonline.cz můžete poslat dárek online. Zabere vám to pár minut. Můžete zaplatit kartou nebo převodem a za svůj dar dostat darovací certifikát i potvrzení o daru pro daňové účely.

Pošlu krabici online

Kam přesně tyto finanční dary půjdou? Kdo garantuje sbírku?

Finanční prostředky se shromažďují na účtu schválené dlouhodobé veřejné sbírky Diakonie. Celou vybranou částku rozdělíme mezi pečlivě vybrané projekty Diakonie na pomoc dětem a rodinám v nouzi, například na psychologickou pomoc pro traumatizované děti. volnočasové dílny pro děti ulice, vybavení azylového domu nebo příspěvek na tábory, kroužky a stravné dětí z rodin, které vychovávají dítě s postižením. Všechny vybrané projekty mají společné to, že přispívají k rozvoji dětí v nouzi. Z darů také poskytujeme okamžitou finanční pomoc konkrétním rodinám v krizi, které nominují sociální pracovníci Diakonie. O využití vašich darů vás budeme pravidelně informovat.

ORGANIZACE KRABICE OD BOT

Kdo za celou akcí stojí?

Krabici od bot organizuje Diakonie ČCE, jeden z nejvýznamnějších poskytovatelů sociálních služeb v ČR, který má bohaté zkušenosti na poli pomoci lidem ohroženým chudobou či sociálním vyloučením. Provoz jednotlivých sběrných míst zajišťují převážně dobrovolníci, za což jim patří náš velký dík.

Jak dlouho už akce existuje? Kolik se vybralo dárků?

Vánoční krabice od bot má své kořeny v USA a rozšířila se do celého světa. Nápad obdarovat tímto způsobem děti ze složitých sociálních poměrů vznikl v Evangelické církvi už v roce 2011. Hned následující rok se připojila také Diakonie. Z původního jednoho sběrného místa v Praze vyrostla akce na letošních 151 sběrných míst napříč regiony. Důraz klademe na místní distribuci – chceme tím podpořit komunitní život i přiblížit světy „bohatších“ a „chudších“ lidí. Za jedenáct ročníků sbírky už se vybralo přes 210 000 dárků. Na Krabici online lidé věnovali víc než 8 000 000 korun. Budeme rádi, když se také připojíte.

Chcete se ještě na něco zeptat?

Kontaktujte nás.