Představujeme projekty na pomoc dětem, které podpoří letošní Krabice online

Mladší sestřička největší české vánoční sbírky Krabice od bot už šestým rokem pomáhá dětem ve službách Diakonie ČCE. Krabice od bot dělá dětem radost, Krabice online mění jejich život k lepšímu. Vybrali jsme deset projektů z celé republiky, na jejichž podporu se bude letošní sbírka konat. Terapie, doučování, terénní práce s rodinami, dostupnější pomoc pro rodiče dětí s postižením - tam všude mohou peníze našich dárců pomáhat.

Představujeme projekty na pomoc dětem, které podpoří letošní Krabice online Představujeme projekty na pomoc dětem, které podpoří letošní Krabice online
Soběslav: Podpora rodin dětí s postižením ve finančních potížích

Už čtvrtým rokem se na naší pomoci podílí speciální škola Diakonie Rolnička v Soběslavi. Učitelky a učitelé se s rodinami dobře znají a umí citlivě nabídnout pomoc. Všímají si, pokud se děti neúčastní výletů nebo terapií, nemá vhodné boty nebo mají rodiče potíže zaplatit dopravu do školy či obědy. Krabice online také pomáhá hradit školy v přírodě a tábory.

Most: Pomoc rodinám a zábavné akce pro děti

Preventivní služby pro rodiny s dětmi dlouhodobě trpí nedostatkem financí. Přitom když se problémy řeší včas, zvyšuje se šance dětí na dobrý život. Naše sociální pracovnice navštěvují ohrožené rodiny, radí jim s výchovou a přípravou do školy a pomáhají předcházet vypadnutí ze školy, dluhům nebo odebrání dětí z péče. Navíc pro děti pořádají různé akce (třeba dílničky, Mikuláše nebo buřtovou), které pomáhají budovat důvěru a zahnat nudu. Krabice online přispěje k zachování a rozvoji této důležité služby.

Ostrava: Psychologické pomoc pro traumatizované děti

Pouze 25 z 83 dětí, kterým jsme poskytli bezpečný přístav v ostravské Náruči, dosáhne na odbornou psychologickou pomoc. Kapacity psychologů nestačí a objednací lhůty jsou dlouhé. Do zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc přitom děti přichází s vážnými traumaty. A to, že nemohou být doma, ale ocitnou se po jednou střechou s 15 dalšími dětmi, je také pořádný stres. Řešení? Náruč potřebuje do týmu vlastního psychologa. A my se pokusíme to zařídit.

Terezín: Vybavení pro nový azylový dům

Většina azylových domů v Česku je jen pro maminky s dětmi nebo samotné ženy. Když rodina přijde o bydlení, musí se často rozdělit. Diakonie v Terezíně od ledna 2023 otevře nový azylový domov pro rodiny – v sedmi bytech tak budou moci najít přístřeší a podporu nejen mámy, i prarodiče s vnuky nebo tátové. Ze sbírky Krabice online bychom rádi přispěli na vybavení bytů: postele, skřínky, lampičky, kuchyňské linky a spoustu dalších nezbytností.

Litoměřice a Terezín: Výbava pro miminka i školáky

S domovem pro matky s dětmi Diakonie v Litoměřicích spolupracujeme od počátku sbírky. Krabice online je pro děti z azylového domu podle slov pracovnic jako tetička nebo babička, která vezme děti do kina, koupí jim bezva aktovku nebo pohár za vysvědčení. Díky ní si děti mohou poprvé v životě samy vybrat věci do školy nebo jet na výlet. Pomáháme také novopečeným maminkám s výbavou pro miminka. Nyní se domov rozšiřuje i do Terezína. V příštím roce bychom ze sbírky rádi podpořili 38 dětí a 19 dospěláků.

Máte firmu a rádi byste podpořili jeden z projektů?

Rádi s vámi budeme měnit životy ohrožených dětí ve vašem regionu. Ukážeme vám naše služby a lidi, kteří za projektem stojí a domluvíme se na spolupráci. Vítáme finanční i materiální dary nebo dobrovolnickou pomoc. Ozvěte se nám.

Jablonec nad Nisou: Krabice z ulice - rok plný zážitků

Děti a mladí lidi, kterým pomáháme v nízkoprahových klubech Kruháč a Cajk Diakonie v Jablonci nad Nisou, znají jen město, kde žijí – a i to jen z horší stránky. Volný čas tráví poflakováním v ulicích, nechodí na kroužky, nejezdí s rodiči na výlety. Krabice online jim umí ukázat nové zážitky – díky sbírce se děti podívají na vodu, do kina nebo lanového centra.

Západní Čechy: Terapeutický ateliér pro děti z náhradních rodin

U dětí v náhradní rodinné péči se často setkáváme s následky zanedbávající péče rodičů či ústavní výchovy. V práci s dětmi nám pomáhají různé terapeutické metody, jako je arteterapie, muzikoterapie nebo terapie hrou. U dětí týraných či zanedbaných, kdy se slova hledají těžko, pomáhá terapie vyjádřit problém, strach nebo i bolest a umožní tak terapeutovi pochopit a účinně pomáhat. Z Krabice online bychom rádi hradili práci terapeuta a vybavení pro čtyři pracoviště služby Adite pro náhradní rodiny na Plzeňsku. Chceme dětem terapií pomoci k tomu, aby mohli znovu prožívat bezstarostné a šťastné dětství a zvýšit tak šanci, že z nich v budoucnu budou vyrovnaní a odpovědní dospělí.

Jaroměř: Podpůrná skupina v rodinném centru Lávka

Někdy je snazší obrátit se s prosbou o radu na ostatní mámy, než na sociálního pracovníka. Proto chceme podpořit svépomocnou skupinu pro rodiče a pečující ohrožené sociálním vyloučením, kterou s pomocí mentora povedou dvě maminky. Skupina se bude scházet nad každodenními starostmi, ale i vzděláváním, výlety nebo tvořením. Cílem je povzbudit členy v každodenním rodičovství, poskytnout prostor, kam si přijdou pro radu, sdílení obav a navázání kontaktů s dalšími rodinami. Krabice online přispěje na vzdělávání vedoucích skupiny, mentoring a společné aktivity.

Vrchlabí: Dostupná pomoc pro rodiny dětí s autismem

Děti s autismem mívají potíže s komunikací, spoluprací ve skupině, zvládáním emocí. Celá rodina se pak kvůli problémovému chování a reakcím okolí ocitá v izolaci. Hodně pomáhají včasné a pravidelné nácviky, ty jsou ale v Krkonoších nedostupné a jezdit z Vrchlabí nebo Trutnova do Prahy je pro pečující rodiny nemožné. Krabice online podpoří cyklus skupinových a individuálních nácviků pro 13 rodin (až 40 hodin na rodinu).

Kutná Hora: Nová třída pro děti s postižením

O přípravnou třídu pro děti s těžkým postižením, kterou Diakonie provozuje v Čáslavi, je velký zájem. Zavedli jsme tedy svoz a nabízíme rodičům z okolních měst dopravu dětí do školy. Ta je ale pro některé rodiče finančně nedostupná a pro děti jsou každodenní přesuny náročné. V příštím roce máme šanci otevřít přípravnou třídu přímo v Kutné Hoře. Krabice online přispěje na rekonstrukci prostor a vybavení třídy.

Dary, které se v Krabici online shromáždí do konce roku 2022, poputují na podporu těchto dlouhodobých aktivit a na rychlou pomoc rodinám z krizového fondu. Přispět můžete už teď.

Jdu na to