Jak se učit online bez počítače? Pomáháme znevýhodněným dětem dohnat výuku.

Mnoho dětí ze sociálně slabých rodin přišlo v době koronavirové pandemie o kontakt s učiteli i spolužáky. Často totiž nemají počítače ani internetové připojení a online výuka pro ně nepřipadá v úvahu. O tom, jak jim v Diakonii pomáháme, nám napsal sociální pracovník z Plzeňska.

Jak se učit online bez počítače? Pomáháme znevýhodněným dětem dohnat výuku. Jak se učit online bez počítače? Pomáháme znevýhodněným dětem dohnat výuku.

"Jakmile se zavřely školy a vešla v platnost mimořádná opatření, začal jsem obvolávat své klienty ve snaze zůstat s nimi v kontaktu. V některých případech to byl běh na dlouhou trať, protože neměli zaplacené účty za telefon, nakonec se mi ale podařilo spojit se, až na jednu rodinu, se všemi.

Vysvětlil jsem jim, že o naše pravidelná setkání a konzultace nepřijdou, jen je přesuneme do online světa. Domluvili jsme se, že budeme využívat aplikace typu Messenger a Whatsapp, a s radostí mohu říct, že s tím všechny rodiny souhlasily a v době našich konzultací se poctivě připojují. Nejčastěji spolu řešíme jejich potíže s finančním zajištěním rodiny, ale také limity, na které narážejí při domácím vzdělávání svých dětí.

Jednou z mých klientek, se kterou jsem problém „domácí školy“ řešil, je maminka, která sama vychovává syna. Mimořádná opatření ji zastihla v době, kdy se čerstvě zotavovala z operace kyčle a dlouhodobě ji trápilo chronické onemocnění žaludku. Po uzavření škol se snažila chlapci pomáhat s učením, někdy to však bylo nad její síly. Díky projektu „domácí škola“, který začal fungovat v průběhu koronavirové pandemie, jsem jí proto nabídl pomoc s doučováním jejího syna, což s vděčností přijala.

Nejprve jsme však museli vyřešit problém s internetovým připojením, protože neměla peníze na zaplacení účtu za internet. Trošku jsem ale zapátral a zjistil, že poskytovatel internetového připojení v jejich domě nabízí na nějaký čas neomezená data zdarma. Pak už stačilo, aby maminka o data požádala a online doučování mohlo začít. A jde to výborně, z čehož mám obrovskou radost. Hotové úkoly dostávám s předstihem, chlapec dokonce sám od sebe vypracovává úlohy navíc."

Návrat do lavic bude těžký. Pomůže Krabice online

V Diakonii pomáháme s učením stovkám dětí z pěstounských rodin a z rodin v nouzi. Aby se to, co tento rok zameškaly, neprojevilo na známkách v novém školním roce, chceme doučování posílit. Doučovat chodí odborní lektoři, kteří umí pracovat s dětmi se speciálními potřebami, i proškolení dobrovolníci. V rodinách někdy chybí i tužky nebo papíry, dětem proto poskytujeme také psací a školní potřeby. 

Právě na školení a podporu dobrovolníků, školní potřeby a materiály pro děti i lektory, cesty do rodin a další náklady spojené s doučováním budou směřovat prostředky z mimořádné sbírky Krabice online. Děkujeme všem dárcům, kteří do ní přispívají.

Číst víc o sbírce